- To niesamowite, że krzyż, który ma sześć wieków, był świadkiem historii, ludzkich radości i dramatów, wzlotów i upadków, znajduje się właśnie w naszym kościele. W latach 80., na przykład, gromadzili się przy nim przedstawiciele lubelskiej opozycji demokratycznej - podkreśla ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Ten krzyż przypomina nam o przeszłości, ale wskazuje też drogę do przyszłości. I podobnie jak mieszkańcy modlili się przy nim przez ostatnich 600 lat, tak samo spotkają się przy nim dziś - dodaje ks. Bondyra.

Gotycki krzyż ma 180 cm wysokości. - Posiada oryginalną banderolę z napisem INRI. Autor jest nieznany. Z tyłu zachował się jedynie fragment inicjału - opowiada Michał Stołecki, konserwator dzieł sztuki, który odnawiał zabytek.

- Prawdopodobnie już od początków jego powstania znajdował się w naszej świątyni. Możliwe, że wisiał kiedyś w kruchcie kościelnej. Był dostępny dla mieszkańców, składano na nim pocałunki. Widać to po miejscach na figurze Chrystusa, które były szczególnie zniszczone - stopach i okolicach rany w boku - tłumaczy ks. Bondyra.

Krucyfiks zdjęto w ubiegłym roku do renowacji. Wkrótce zawiśnie w kościele, najprawdopodobniej na ścianie w nawie bocznej. Dziś natomiast zostanie wystawiony do adoracji. Każdy, kto odwiedzi lubelski kościół przy ul. Narutowicza, będzie mógł go zobaczyć. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.

- Świątynia będzie otwarta nawet do godz. 22 - zachęca ks. Bondyra.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!