Śmiechy, wyzwiska i przekleństwa na lekcji prowadzonej przez nauczyciela z Ryk. Kosz na głowie anglisty z Łodzi. Według sondażu TNS OBOP Polacy uważają, że nauczyciel to jeden z najbardziej stresujących zawodów. Jest pomysł, jak pomóc tym, którzy go wykonują.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Eliza Nowikowska, dyrektor Społecznych Szkół im. S.F. Klonowica, chce w otworzyć w Lublinie centrum wsparcia psychologicznego dla nauczycieli. Swoim pomysłem zamierza zainteresować inne lubelskie instytucje.

- Z punktu widzenia interesu społecznego nauczyciel to jeden z najważniejszych zawodów - tłumaczy Nowikowska. - Osoby, które go wykonują, powinny mieć odpowiednie wsparcie. Ta praca stawia wyzwania, z którymi nie wszyscy potrafią sobie samodzielnie poradzić.

Zdaniem Nowikowskiej, centrum można tworzyć małymi krokami. - Od przyszłego roku mogłabym udostępniać pomieszczenia swojej szkoły - planuje. - Raz w tygodniu dyżurowałby tam psycholog. Sprawdzilibyśmy, jakie jest zainteresowanie.

Piotr Burek, z-ca dyr. Wydziału Oświaty lubelskiego Urzędu Miasta, nie jest przeciwnikiem tego pomysłu. - Ale moim zdaniem takie rozwiązanie łagodziłoby tylko skutki problemu, a nie usuwałoby przyczyn - ocenia. - Rzeczywiście, są nauczyciele, którzy nie radzą sobie z pracą. Najlepszym wyjściem byłoby sprawdzanie predyspozycji do wykonywania zawodu już na etapie rekrutacji. W tej chwili nauczycielem może być każdy.

Krzysztof Babisz, kurator oświaty, na temat psychologa dla nauczycieli wypowiada się ostrożnie. - Najpierw należałoby zdiagnozować, czy istnieje taka potrzeba. Trzeba też sprawdzić, czy nie można lepiej wykorzystać istniejących już instytucji, np. ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli - uważa.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!