Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom na solidnym cokole

Alicja Charzyńska
Mat. prasowe
Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian, której przypisujemy znaczenie estetyczne. Osłania ona elewację przed zabrudzeniem i uszkodzeniem.

Można jednak traktować go jako element konstrukcyjny, wchodzący w skład ściany zewnętrznej, a w skrajnych przypadkach jako... ostatni ratunek! Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bowiem bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też dopasować rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jeśli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd, popełniony w trakcie projektowania, wytyczania budynku w terenie lub wykonywania pierwszej fazy budowy.

Jednak o rodzaju i wysokości cokołu decydujemy już przy wyborze projektu.
Pas cokołowy wokół ścian domu wykonuje się z reguły na wysokość 30-100 cm ponad poziomem otaczającego terenu. W domach niepodpiwniczonych cokół sięga najczęściej do poziomu podłogi parteru, a w podpiwniczonych - do wysokości stropu nad piwnicą.

W praktyce dolną krawędź cokołu ustalamy na wysokości przynajmniej ok. 10 cm powyżej poziomu terenu, co pozwoli na utworzenie nieznacznej skarpy ze spadkiem od ściany domu. Ułatwi to spływ wody opadowej i zapobiegnie zawilgoceniu ścian.

Sposób wykonania cokołu zależy również od tego, jakie będą ściany zewnętrzne budynku: jedno-, dwu- czy trójwarstwowe.

Już na etapie stawiania ścian nadziemia powinniśmy zdecydować, czego użyjemy do wykończenia cokołu. Od tego zależy bowiem odpowiednie przygotowanie ścian. Materiały wykorzystywane do wykończenia cokołu można podzielić na zasadnicze grupy:
okładziny elewacyjne, których grubość nie przekracza 3 cm
elementy cokołowe grubości powyżej 6 cm
coraz częściej stosuje się również tynki.

Okładziny z płytek ceramicznych, klinkierowych, betonowych mocuje się metodą klejenia bezpośrednio do muru lub na ociepleniu. Prace te wykonuje się najczęściej po wykończeniu wyższych partii domu, co zapobiega zachlapaniu gotowej okładziny cokołowej podczas tynkowania. Płytki cokołowe muszą być mrozoodporne. Powinny to być płytki o gwarantowanej mrozoodporności i nasiąkliwości poniżej 3% (w klasie BI lub BIIa dla materiałów ceramicznych). Podłoże przed ich położeniem należy odpowiednio przygotować. Powinno być ono mocne, równe, oczyszczone z brudu i kurzu oraz zagruntowane. Elewacyjne płytki ceramiczne należy przyklejać zaprawą klejącą o zwiększonej elastyczności i przyczepności, mrozo- i wodoodporną. Należy również ograniczyć puste miejsca pomiędzy płytką a podłożem - klej musi dokładnie wypełniać całą przestrzeń.

Po upływie 2-3 dni od przyklejania płytek, w zależności od warunków pogodowych, można przystąpić do wypełnienia pustych spoin zaprawą do fugowania (np. Atlas Artis w odpowiednio dobranym kolorze). Do fugowania płytek klinkierowych można też użyć zaprawy murarskiej z trasem do klinkieru. To właśnie tras, zawarty w niej materiał pochodzenia wulkanicznego, ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na cokole. Uwaga! Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia świeżej fugi.

Do kamiennego wykańczania cokołów stosuje się najczęściej otoczaki, kamienie łupane lub płyty kamienne. Do wmurowania kamieni nadaje się tradycyjna zaprawa murarska. Wykonanie takiego cokołu jest pracochłonne, wymaga dobrania poszczególnych elementów tak, aby uzyskać możliwie jednakowe spoiny. Do przyklejenia płytek, wykonanych z marmurów naturalnych i syntetycznych lub innych kamieni naturalnych warto użyć specjalistycznej zaprawy klejącej (np. Atlas Plus Biały). Dzięki zawartemu w jej składzie białemu cementowi okładzina kamienna nie ulega przebarwieniu.

Formę okładziny ma również tynk, np. z zaprawy cementowej z ewentualnym dodatkiem kruszywa dekoracyjnego (np. płukane lastriko, tynki kamieniarskie) lub tynk cienkowarstwowy nakładany na warstwie ocieplenia cokołu. Coraz częściej stosowany jest po prostu gotowy tynk mozaikowy. Wykonany na bazie żywicy akrylowej i wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego, jest on trwały, odporny na zmywanie, ścieranie i uszkodzenia. Należy pamiętać, żeby przed nałożeniem tynku mozaikowego wykonać podkład, którego zadaniem jest wzmocnienie i zwiększenie przyczepności podłoża.

Grube elementy cokołowe wymagają zawsze oparcia na ścianie fundamentowej i często muruje się je równocześnie z warstwą nośną. Mogą one też przenosić obciążenia od wyższych części elewacji, a także być oparciem np. dla jednowarstwowej ściany nośnej.

Do wykończenia cokołu można również użyć cienkich i lekkich okładzin żywiczno-ceramicznych lub gotowych paneli z tworzyw, które swoim wyglądem imitują tradycyjne materiały budowlane. Można osiągnąć dwojaki efekt.

Zamaskować niedoskonałości starych powierzchni, odświeżyć je i znacznie podnieść ich estetykę. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku budynków wymagających renowacji.

Przydać trochę szlachetnej patyny nowym ścianom i murom, nadać im ciepły klimat dawnych lat. Zabieg taki jest często stosowany, by nowy dom nabrał cech rodowej siedziby z tradycjami i historią.

Panele są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Prawidłowo położone zachowują przez lata niezmieniony wygląd.

Cokół może być cofnięty lub wysunięty

W pierwszym przypadku mocuje się tuż nad nim, na wysuniętej części elewacji, profil okapnikowy, który zapobiega spływaniu wody deszczowej na cokół. W przypadku cokołu wysuniętego, należy zabezpieczyć jego wystającą część obróbką blacharską lub płytkami ceramicznymi. Zabezpieczenie powinno wystawać (3-5 cm) poza lico cokołu i być wykonane z 10-stopniowym spadkiem.

Cokół pod ochroną

Jeśli zewnętrzna warstwa cokołu została wykonana z kamienia, materiałów wapienno-piaskowych lub porowatych, warto zabezpieczyć ją przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.
Środkami temu służącymi są silikonowe preparaty hydrofobizujące.
Nie przepuszczają one wody z zewnątrz do podłoża, na które zostały naniesione, pozwalają natomiast wilgoci przenikać na zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto