Norbert Wojciechowski, prezes wydawnictwa Norbertinum, w czerwcu 1979 r. miał akredytację dziennikarską i wraz z kilkuset- osobowym gronem dziennikarzy towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- To, co mnie najbardziej uderzyło, to kłamstwa radia i telewizji, które nierzetelnie przedstawiały relację z pobytu Ojca Świętego w naszym kraju. Dziennikarzom z Zachodu to się w głowie nie mieściło. Na szczęście miliony Polaków, którzy byli obecni na spotkaniach z papieżem, zachowały w pamięci prawdziwy obraz tamtych wydarzeń - wspomina dziś Norbert Wojciechowski.

Z jego inicjatywy ul. Przełom w Lublinie w 1989 r. zmieniła nazwę na ul. Jana Pawła II.

- Wnioskowałem o to już w 1988 r., ale władze miasta w pierwszej chwili nie chciały się zgodzić na nadanie ulicy imienia osoby żyjącej, jak to robiono za komunizmu w przypadku ulicy Stalina czy Bieruta - zaznacza prezes Wojciechowski. - Musimy pamiętać, że Lublin jest trzecim miejscem w Polsce (po Wadowicach i Krakowie) tak blisko i znacząco związanym z papieżem. Przecież przez 24 lata Karol Wojtyła był pracownikiem naukowym KUL. Powinniśmy to przekazywać Polakom i turystom odwiedzającym nasze miasto, bo jest to powód do dumy i chluby - dodaje.

Jeszcze tylko do czwartku czekamy na Wasze wspomnienia związane z postacią Jana Pawła II. Można je przesyłać na adres: bmajewska@kurierlubelski.pl albo dostarczyć do redakcji: Krakowskie Przedmieście 10.

Jutro płyta z Kurierem

W czwartek razem z Kurierem będzie można kupić specjalną płytę z nagraniami z jedynej wizyty papieża Polaka na Lubelszczyźnie. W ten sposób chcemy uczcić piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, która przypada dokładnie 2 kwietnia. Płyta składa się z czterech filmów.

I. Jan Paweł II w Lublinie - 9 czerwca 1987

Najważniejsze fragmenty z pobytu Ojca Świętego w naszym mieście. Obejrzymy jak przejeżdżał ulicami Lublina, gdzie witały go tłumy wiernych oraz przypomnimy sobie słowa z pamiętnej mszy św. na Czubach.
Czas: 35 min 48 s.
Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

II. Zamość 12 czerwca 1999 roku

Zdjęcia archiwalne z wizyty papieża w Zamościu, gdzie przy kościele Matki Bożej Królowej Polski odprawił liturgię słowa.
Czas: 11 min 55 s.
Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

III. Ze sztambucha do sztambucha

Zdjęcia ze spotkania papieża z pracownikami naukowymi i studentami KUL.
Czas: 10 min 03 s.
Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

IV. Lublin modli się, Lublin pamięta

Zobaczymy Lublin tuż po śmierci papieża, kiedy lublinianie gromadzili się spontanicznie, by wspólnie modlić się i wspominać Jana Pawła II.
Czas: 13 min 08 s. Scenariusz i realizacja: Anna Dąbrowska.
Materiały filmowe, które znalazły się na płycie udostępniła nam TVP Lublin.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: