Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ulica Przełom stała się papieską

Redakcja
Norbert Wojciechowski, prezes wydawnictwa Norbertinum, w czerwcu 1979 r. miał akredytację dziennikarską i wraz z kilkuset- osobowym gronem dziennikarzy towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.

- To, co mnie najbardziej uderzyło, to kłamstwa radia i telewizji, które nierzetelnie przedstawiały relację z pobytu Ojca Świętego w naszym kraju. Dziennikarzom z Zachodu to się w głowie nie mieściło. Na szczęście miliony Polaków, którzy byli obecni na spotkaniach z papieżem, zachowały w pamięci prawdziwy obraz tamtych wydarzeń - wspomina dziś Norbert Wojciechowski.

Z jego inicjatywy ul. Przełom w Lublinie w 1989 r. zmieniła nazwę na ul. Jana Pawła II.

- Wnioskowałem o to już w 1988 r., ale władze miasta w pierwszej chwili nie chciały się zgodzić na nadanie ulicy imienia osoby żyjącej, jak to robiono za komunizmu w przypadku ulicy Stalina czy Bieruta - zaznacza prezes Wojciechowski. - Musimy pamiętać, że Lublin jest trzecim miejscem w Polsce (po Wadowicach i Krakowie) tak blisko i znacząco związanym z papieżem. Przecież przez 24 lata Karol Wojtyła był pracownikiem naukowym KUL. Powinniśmy to przekazywać Polakom i turystom odwiedzającym nasze miasto, bo jest to powód do dumy i chluby - dodaje.

Jeszcze tylko do czwartku czekamy na Wasze wspomnienia związane z postacią Jana Pawła II. Można je przesyłać na adres: bma[email protected] albo dostarczyć do redakcji: Krakowskie Przedmieście 10.

Jutro płyta z Kurierem

W czwartek razem z Kurierem będzie można kupić specjalną płytę z nagraniami z jedynej wizyty papieża Polaka na Lubelszczyźnie. W ten sposób chcemy uczcić piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, która przypada dokładnie 2 kwietnia. Płyta składa się z czterech filmów.

I. Jan Paweł II w Lublinie - 9 czerwca 1987

Najważniejsze fragmenty z pobytu Ojca Świętego w naszym mieście. Obejrzymy jak przejeżdżał ulicami Lublina, gdzie witały go tłumy wiernych oraz przypomnimy sobie słowa z pamiętnej mszy św. na Czubach.
Czas: 35 min 48 s.
Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

II. Zamość 12 czerwca 1999 roku

Zdjęcia archiwalne z wizyty papieża w Zamościu, gdzie przy kościele Matki Bożej Królowej Polski odprawił liturgię słowa.
Czas: 11 min 55 s.
Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

III. Ze sztambucha do sztambucha

Zdjęcia ze spotkania papieża z pracownikami naukowymi i studentami KUL.
Czas: 10 min 03 s.
Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

IV. Lublin modli się, Lublin pamięta

Zobaczymy Lublin tuż po śmierci papieża, kiedy lublinianie gromadzili się spontanicznie, by wspólnie modlić się i wspominać Jana Pawła II.
Czas: 13 min 08 s. Scenariusz i realizacja: Anna Dąbrowska.
Materiały filmowe, które znalazły się na płycie udostępniła nam TVP Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak ulica Przełom stała się papieską - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto