Naukowcy z KUL odkryli w "Bogdance" bakterie, które "żywią się" metanem. Dzięki mikrobom stężenie wybuchowego gazu jest w "Bogdance" dużo niższe niż w innych kopalniach. KUL zamierza więc hodować "bezpieczne bakterie" po to, by je sprzedawać.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Odkryliśmy je w "Bogdance" przypadkowo, w czasie prowadzenia zupełnie innych prac - tłumaczy prof. Zofia Stępniewska, kierowniczka Katedry Biochemii i Chemii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Zdziwiło nas, że na głębokości kilometra coś żyje w skale.

Późniejsze badania potwierdziły, że bakterie metanotroficzne są bardzo aktywne na wszystkich skałach przywęglowych. - Możliwe, że to głównie dzięki tym bakteriom stężenie metanu w "Bogdance" jest dużo niższe niż w innych kopalniach - dodaje.

Niestety, naukowcy stwierdzili, że nie ma możliwości wyhodowania dodatkowych bakterii i wprowadzenia ich do kopalni. Najpierw trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do życia.

Dlatego też na KUL pracują nad biofiltrami, które będzie można umieszczać zarówno w kopalniach, jak i w każdym innym miejscu, gdzie metan wydziela się w sposób niekontrolowany. Filtry znalazłyby zastosowanie na składowiskach odpadów czy też jako otulina przewodów w domowych kuchenkach gazowych.

Badania były wspierane przez "Bogdankę. - Teraz liczymy na wsparcie z Unii Europejskiej. Mamy też nadzieję, że nowy gmach biotechnologii, który właśnie powstaje, da nam więcej przestrzeni i więcej możliwości na prowadzenie naszych prac - uważa prof. Stępniewska.

Jeśli pomysł wykorzystania bakterii w walce z metanem okaże się skuteczny, KUL sporo zarobi. - Nasze badania przyniosą wymierne korzyści nie tylko nam, ale głównie tym, dla których są przeznaczone - zaznacza Beata Górka, rzeczniczka prasowa KUL.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!