5,7 mln zł to środki z unijnej kasy. Zostały przyznane Lublinowi na ścieżki rowerowe, które istnieją lub trwa ich wykańczanie. Pieniądze na inwestycje popłynęły wcześniej z budżetu miasta, teraz UE zwróci część kosztów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Chodzi o trasy o łącznej długości ponad 5 kilometrów. W całości gotowe są ścieżki w okolicy Zalewu Zemborzyckiego od ul. Bryńskiego do pętli autobusowej przy ul. Osmolickiej oraz od Dworku Graffa do ul. Zawilcowej. Na ukończeniu jest budowa trasy w parku Czuby, w wąwozie pomiędzy ulicami Szmaragdową i Bursztynową. Dojedziemy nią do ścieżki na ul. Jana Pawła II, co pozwoli na rowerowe połączenie Czubów z terenami wokół zalewu. W wąwozie, oprócz ścieżki, powstała też m.in. kładka i amfiteatr. Mają się tam znaleźć jeszcze np. plac zabaw i altany dla miłośników grilla.

Czy prawie 6 mln zł, które magistratowi udało się teraz pozyskać z UE, zostaną wykorzystane na budowę kolejnych kilometrów dróg dla jednośladów w mieście? Raczej nie. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, bardziej prawdopodobne jest, że dzięki nim ratusz spróbuje wyremontować więcej lubelskich dróg, które po zimie wyglądają fatalnie. Poprawianie nawierzchni ma kosztować co najmniej 30 mln zł. Tymczasem w budżecie zarezerwowano na ten cel niecałe 10,5 mln zł.

O unijne dofinansowanie do budowy kolejnych ścieżek stara się jednak lubelski MOSiR. Za blisko 2,5 mln zł planuje przedłużyć trasę biegnącą po zachodniej stronie zalewu do ul. Cienistej.

Miłośnicy dwóch kółek podkreślają jednak, że liczy się nie tylko długość wybudowanych tras. - Bardzo ważna jest ich jakość. Przede wszystkim powinny być wykonane z asfaltu, nie z kostki brukowej. Wtedy komfort jazdy byłby dużo większy - wyjaśnia Aleksander Wiącek z lubelskiego Porozumienia Rowerowego. - Niestety, większość nowo powstających w mieście ścieżek było do tej pory budowanych z kostki - dodaje.

Europejskie dotacje dla Lubelszczyzny

Dofinansowanie do budowy ścieżek rowerowych dostał także Chełm. - Planujemy zagospodarować dolinę Uherki. Wzdłuż niej, na długości ok. 3,5 km, powstanie bulwar dla spacerowiczów i rowerzystów z całą infrastrukturą - zielenią, ławkami, oświetleniem - wylicza Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma.

Zamość za blisko 20 mln zł unowocześni i odnowi ogród zoologiczny, a Janów Lubelski wybuduje nad zalewem park rekreacji "Zoom Natury".

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!