Święta to żniwa dla złodziei. W tym czasie na drogach dochodzi też do większej liczby wypadków. Policjanci radzą, by zabezpieczyć swoje mieszkania przed włamaniem. Apelują też o rozwagę w czasie podróży.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Podstawą właściwego zabezpieczenia mieszkania jest sprawdzenie okien i drzwi. Przed wyjazdem nie zapomnijmy ich zamknąć - przypomina starszy sierżant Anna Smarzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia.

W czasie świąt wielu z nas wyruszy w podróż własnym samochodem. - Każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej - mówi Anna Smarzak.

Funkcjonariusze uczulają też na konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. - Dzieci powinny być przewożone w fotelikach - dodaje Anna Smarzak.

Jak co roku w czasie świąt drogówka zapoluje na pijanych kierowców. - Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności i wyobraźni. Nawet niewielka jego ilość w organizmie negatywnie wpływa na koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Lepiej zdjąć nogę z gazu. Czasem lepiej dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie - mówi Anna Smarzak.

Kiedy dotrzemy do celu, pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i cennych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu.

Tak było w ubiegłym roku

W ubiegłym roku od Wielkiej Soboty do Poniedziałku Wielkanocnego na drogach województwa lubelskiego doszło do 12 wypadków, w których zginęła jedna osoba a dziewięć zostało rannych. W trakcie świątecznego weekendu policjanci zatrzymali na drogach aż 74 pijanych kierowców.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!