Jeszcze niedawno programowanie kojarzyło się z tajemną wiedzą, domeną wykwalifikowanych specjalistów, niedostępną dla zwykłych ludzi. Dziś coraz częściej naukę kodowania wprowadza się już na etapie edukacji przedszkolnej. Wkrótce znajomość podstaw programowania stanie się niezbędna do zrozumienia zmieniającego się świata.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?
Cyfrowa rewolucja dotyczy już niemal każdej dziedziny naszego życia. Technologie informacyjne to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż światowej gospodarki. Specjaliści IT są najbardziej pożądanymi pracownikami na rynku pracy na całym świecie. Zarobki programistów, developerów i architektów IT należą do najwyższych wśród specjalistów wszystkich zawodów. Być może nie zastanawiasz się jeszcze nad przyszłością zawodową swojego dziecka. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że gdy ono dorośnie, świat będzie jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie niż jest dziś. Aby przygotować je do życia w cyfrowej rzeczywistości już teraz pokazuj mu jak mądrze korzystać z komputera, aby wspierał on jego rozwój. Najlepiej pomyśl także o nauce podstaw kodowania. Nawet jeśli Twoje dziecko nie zdecyduje się w przyszłości na karierę w branży informatycznej, zdobyte umiejętności z pewnością zaprocentują. Nauka programowania stymuluje rozwój intelektualny dziecka, rozwijając jego kreatywność, umiejętność logicznego myślenia czy rozwiązywania problemów. Dziecko znające podstawy programowania zacznie myśleć w sposób, który pozwoli mu na dużo bardziej świadome interakcje z otaczającymi je technologiami i wykorzystywanie ich we właściwy sposób. Rozwój kompetencji cyfrowych u dziecka zwiększy jego szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości. Zrozumienie i umiejętne wykorzystywanie technologii już teraz ma ogromne znaczenie w wielu branżach, także tych niezwiązanych bezpośrednio z informatyką.

Czytaj też: Wybieramy komputer dla ucznia. Czym kierować się przy zakupie laptopa dla dziecka?

Nauka programowania przez zabawę
Wielu osobom wydaje się, że kodowanie jest bardzo trudne i niemożliwym jest jego poznanie przez dziecko w wieku przedszkolnym czy ucznia na etapie nauczania początkowego. Nie jest to prawdą. Specjaliści są zgodni, że dzieci przyswajają nowe umiejętności dużo szybciej niż osoby dorosłe. Programy nauczania kodowania skierowane do najmłodszych dostosowane są do ich wieku oraz możliwości poznawczych. W Polsce prowadzone są już zajęcia pozalekcyjne, na których Twoje dziecko może nauczyć się kodować. Takie zajęcia wprowadzają także niektóre szkoły, a coraz częściej mówi się także o wprowadzeniu lekcji programowania do podstawy programowej szkół państwowych.

Czytaj też: Niedrogi, solidny, wydajny, a do tego wielozadaniowy – jaki komputer wybrać?

Jednak aby zapoznać pociechę z podstawami kodowania nie trzeba od razu zapisywać jej na zajęcia, ani samemu umieć programować. Wspólna nauka to wspaniały pomysł na spędzanie czasu z dzieckiem. Może w tym pomóc multimedialna gra edukacyjna ScottieGo!, składająca się z kolorowych, tekturowych bloczków oraz aplikacji. Jej bohaterem jest przyjazny kosmita Scottie, który przymusowo ląduje na ziemi w wyniku awarii jego pojazdu. Aby pomóc mu zdobyć części zamienne do pojazdu dziecko musi rozwiązać niemal 100 zadań o rosnącym poziomie trudności. Zadanie rozwiązuje się łącząc ze sobą tekturowe bloczki, oznaczające poszczególne kroki Scottiego. Następnie należy zrobić przez aplikację zdjęcie ułożonych klocków. Scottie na ekranie zacznie poruszać się zgodnie z zaproponowanym przez gracza rozwiązaniem. Do grania w ScottieGo! nie potrzebna jest znajomość pojęć związanych z programowaniem. Aplikacja i bloczki zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby umożliwić naukę przez zabawę nawet najmłodszym.

Czytaj też: Kluczowe parametry nowych laptopów. Jak wybrać dobry komputer przenośny?

Do nauki kodowania ze ScottieGo! niezbędny będzie tablet lub smartfon. We wspólnej zabawie z dzieckiem sprawdzi się Lenovo Ideapad Miix 300. Ten lekki i poręczny komputer po odłączeniu klawiatury zamienia się w klasyczny, dotykowy tablet. Energooszczędny procesor Intel Atom gwarantuje płynne wykonywanie zadań oraz pracę aż do 9 godzin bez ładowania.

Życie i styl

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!