Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ Chełm. Konferencja z okazji rocznicy Bitwy o Anglię. FOTO

PJ
PWSZ Chełm Konferencja z okazji rocznicy Bitwy o Anglię.
PWSZ Chełm Konferencja z okazji rocznicy Bitwy o Anglię. PJ
29 maja 2015 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbyła się konferencja zatytułowana „Piloci z Lubelszczyzny w obronie Wielkiej Brytanii”. Wydarzenie było świetną lekcją historii oraz okazją do poznania sylwetek bohaterów biorących udział w Bitwie o Anglię.

Kilkugodzinny cykl wykładów przeniósł słuchaczy w czasie, kiedy to latem i jesienią 1940 roku, brytyjskie lotnictwo zmagało się z niemiecką ofensywą lotniczą. W tej nierównej walce nieoceniony był wkład polskich dywizjonów 303 i 302, których szeregi zasilili piloci wywodzący się z Lubelszczyzny.

PWSZ Chełm konferencja o Bitwie o Anglię. Rys historyczny.
W pierwszej części konferencji swoje tematy zaprezentowali: Agnieszka Cieślikowa z Instytutu Historii PAN w Warszawie, Robert Gretzyngier z Fundacji Lotnictwa Polskiego oraz Waldemar Wójcik przedstawiający „Miejsce Lubelszczyzny w procesie szkolenia bojowego personelu latającego w przededniu wojny 1939 roku”.

Po krótkiej przerwie wystąpił Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa w Krakowie, a zaraz po nim Marek J. Murawski z KAGERO Publishing dokonał porównania walczących stron w Bitwie o Anglię. Ks. Błażej Woszczek odczytał referat Pawła Orłowskiego, przybliżający sylwetkę płk.pil. Zdzisława Krasnodębskiego – pierwszego polskiego dowódcy Dywizjonu Myśliwskiego 303, wywodzącego się z Woli Osowińskiej, odznaczonym za swoje zasługi Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Virtuti Militari.

PWSZ Chełm konferencja o Bitwie o Anglię. Sylwetki pilotów z Lubelszczyzny.
Trzecią część konferencji rozpoczął Krzysztof Kubala omawiając biografię pułk.pil. Wojciecha Kołaczkowskiego – urodzonego w Moszenkach na Lubelszczyźnie, pasjonata samolotów, strzelectwa oraz wyścigów samochodowych i różnych dyscyplin sportowych. Absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, który trafił do Polskich Sił Powietrznych w Anglii. Kolejne wystąpienie poświęcone zostało por.pil. Arsenowi Cebrzyńskiemu, który urodził się w Chełmie, pomimo, że wszystkie źródła wskazują jego miejsce urodzenia na Batumi. Jako pilot Dywizjonu 303 został zestrzelony w locie bojowym w Anglii. Wykład Grzegorza Śliżewskiego przedstawiał postać kpt. pil. Ludwika Paszkiewicza, pierwszego polskiego asa poległego w II Wojnie Światowej, odznaczonego za swoje zasługi Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.

W ostatniej czwartej części pani Bożena Gostkowska zaprezentowała losy ostatniego dowódcy Dywizjonu 303 płk. pil. Witolda Łokuciewskiego, zestrzelonego nad Francją, który również został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Podsumowując cykl wykładów gen. bryg. pil. Ryszard Hać, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przybliżył sylwetkę gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, któremu poświęcona była również projekcja filmu dokumentalnego.

Na zakończenie zaproszeni goście udali się do Depułtycz Królewskich, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową Antoniego Ostowicza.

PWSZ Chełm konferencja o Bitwie o Anglię. Co sądzicie o pomyśle organizacji takich spotkań. Czekamy na komentarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PWSZ Chełm. Konferencja z okazji rocznicy Bitwy o Anglię. FOTO - Chełm Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto