Narkotyki zalewają Lublin. Tylko w ubiegłym roku policja prowadziła 400 spraw dotyczących przestępstw narkotykowych. Z nielegalnymi środkami odurzającymi miał do czynienia co piąty uczeń w wieku 17 lat i co dziesiąty gimnazjalista.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ponad 40 gramów narkotyków - marihuany, amfetaminy i haszyszu odebrali policjanci 33-latkowi z Lublina. Funkcjonariusze zatrzymali dilera w ubiegły wtorek przy ul. Inżynierskiej w Lublinie. Mężczyzna przewoził narkotyki w samochodzie. Jak wyliczyli funkcjonariusze, z zabezpieczonych środków odurzających można było sporządzić w sumie ponad 170 działek. Z podobnymi sytuacjami lubelscy policjanci spotykają się każdego dnia.

Funkcjonariusze przygotowali właśnie zestawienie dotyczące spraw narkotykowych. Jak się okazuje, ich ilość co roku wzrasta.

- W 2009 roku funkcjonariusze wszczęli 400 postępowań z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - informuje podkomisarz Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Tymczasem w 2008 roku było 257 tego typu spraw. Najwięcej, bo aż 92 sprawy, w ubiegłym roku prowadzili policjanci z VII Komisariatu Policji, który odpowiada za bezpieczeństwo m.in. na lubelskich Czubach. Większość postępowań dotyczy posiadania i handlu środkami odurzającymi.

W Lublinie najłatwiej kupić marihuanę i amfetaminę. - Niestety, w dalszym ciągu obserwujemy duży udział młodzieży w grupach przestępczych działających w narkobiznesie - tłumaczy Renata Laszczka-Rusek. - Młode osoby są również najliczniejszą grupą odbiorców. Pod koniec ubiegłego roku lubelski ratusz przedstawił raport dotyczący zażywania narkotyków przez nieletnich na terenie miasta. Wynika z niego, że statystycznie co piąty uczeń w wieku do 17 lat i co dziesiąty gimnazjalista z Lublina ma za sobą doświadczenia z narkotykami.

- Trendy w Lublinie nie odbiegają od sytuacji w Polsce - przekonywał wtedy autor miejskiego raportu dr Ireneusz Siudem z Zakładu Psychologii Społecznej UMCS. I zaraz uzupełniał: - Lublin jest jednak miastem, w którym narkotyki zażywa największy odsetek młodzieży wśród miast położonych w pasie wschodnim Polski. Liczba ta jest jednak mniejsza w porównaniu np. z Krakowem czy Warszawą.

Uczniowie przyznają, że w mieście nie ma problemu z zakupem narkotyków. Jak wynika z miejskiego raportu, co szósty uczeń nie miałby problemu ze znalezieniem dilera, nawet w szkole.

Ile było spraw?

Ilość wszczętych postępowań z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przez poszczególne komisariaty na terenie Lublina w 2009 roku:
I Komisariat, ul. Okopowa - 58 spraw
II Komisariat, ul. Walecznych - 57
III Komisariat, ul. Kunickiego - 21
IV Komisariat, ul. Zana - 58
V Komisariat, ul. Żelazowej Woli - 25
VI Komisariat, ul. Gospodarcza - 42
VII Komisariat, ul. Różana - 92
VIII Komisariat, Piłsudskiego - 14

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!