- To złośliwość albo niewiedza zarządcy wód - tak o usuwaniu z koryta rzeki zwalonych konarów drzew mówią miejscowi wędkarze. Chodzi o odcinek Bystrzycy między miejscowościami Strzyżewice i Prawiedniki, który nazywany jest krainą pstrąga i lipienia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jak się okazało, prace porządkowe prowadziły lubelskie struktury Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Usuwanie gałęzi z koryta rzeki może skutkować gwałtownym spadkiem liczebności niektórych organizmów żyjących w Bystrzycy. Na szczęście dzięki naszej interwencji prace udało się zatrzymać - komentuje Andrzej Trembaczowski z lubelskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Wśród wędkarzy pojawiły się opinie, że to pierwszy krok do przeprowadzenia regulacji rzeki w ramach unijnego projektu "Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu". Władze powiatu lubelskiego i podlubelskich miejscowości chcą promować spływy kajakowe po Bystrzycy właśnie na tym dzikim, a przez to niezwykle atrakcyjnym, odcinku rzeki.

- Prace przy projekcie jeszcze się nie zaczęły - dementuje plotki Paweł Pikula, starosta lubelski. - To, co przez ostatnie dni działo się wokół Bystrzycy, to normalne prace porządkowe. My nie chcemy i nie będziemy regulować rzeki, nasz projekt tego nie przewiduje - zapewnia.

Z unijnego programu starostwu powiatowemu udało się pozyskać 700 tys. zł. Za te pieniądze wybudują przy rzece przystanie dla kajakarzy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace mają się rozpocząć w maju albo w czerwcu.

- Wzmożony ruch kajakowy wypłoszy ryby z tego miejsca i uszkodzi naturalne tarliska - ripostuje Andrzej Trembaczowski z PZW. Wędkarze odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!