Mieszkanie o powierzchni 50 mkw. w śródmieściu w cenie 20-30 tys. zł. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie. Tyle kosztuje lokal komunalny, jeśli wykupujemy go od gminy. Wkrótce to się może zmienić. Ratusz przygotowuje nowe zasady sprzedaży.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Nasze zasoby się kurczą. Musimy myśleć o zaostrzeniu przepisów dotyczących sprzedaży mieszkań komunalnych - przyznaje Ewa Lipińska dyrektor Wydz. Spraw Mieszkaniowych UM Lublin.

- Trzeba się zastanowić, czy w ogóle kontynuować tę sprzedaż - dodaje Janusz Mazurek, radny PiS.

Gmina ma obecnie w swoich zasobach ok. 9 tys. lokali mieszkalnych. Większość z nich można odkupić. Mogą to zrobić najemcy lokali komunalnych. Przy czym sprzedaż następuje na preferencyjnych warunkach.

- Lokal można odkupić z bonifikatą 85 proc. od jego wartości. Ta kwota może być pomniejszana o kolejnych pięć procent, jeśli nabywca zapłaci jednorazowo całą kwotę. Ostatecznie mieszkanie można nabyć nawet za 12-13 proc. jego wartości - informuje Mirosław Bielawski, z-ca dyr. Wydz. Gospodarowania Mieniem UM Lublin.

Cena za metr kwadratowy mieszkania komunalnego położonego w centrum wynosi od 3,2 do 4 tys. zł - Najemca przy kupnie lokalu z maksymalną bonifikatą płaci za lokal o powierzchni 50 mkw. w granicach 20-30 tys. zł - mówi Bielawski.

Ze sprzedaży wyłączone są lokale na Starym Mieście i w budynkach powstałych po 1995 r.

Te dobre czasy dla najemców odchodzą jednak w przeszłość. - W kwietniu zamierzamy przedstawić zasady nowej polityki mieszkaniowej miasta - zapowiada Krzysztof Żuk, z-ca prezydenta Lublina.

Zmiany mają objąć m.in. sprzedaż mieszkań. - Za wcześnie jeszcze mówić o szczegółach - zastrzega Bielawski

- Rozważamy zmniejszenie bonifikaty przy sprzedaży, może jej wysokość zostanie uzależniona od czasu wynajmowania danego lokalu - dodaje Lipińska. I zapewnia: - Nie będzie tak, że bonifikaty w ogóle znikną.

W ub. roku ratusz sprzedał 343 mieszkania. Rok wcześniej 401. W 2001 r. lokale odkupiło od miasta 661 osób. - Liczba sprzedaży spada, ale dochody z tego tytułu rosną. Jest to związane ze wzrostem wartości mieszkań. W ubiegłym roku wpłynęło do kasy miasta około 7 mln zł - wylicza Mirosław Bielawski.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!