Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mierzyli się z ortograficznymi pułapkami

Anna Bilska
Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży w Tarnobrzegu pisało 96 uczniów.
Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży w Tarnobrzegu pisało 96 uczniów.
W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu w poniedziałek już po raz szósty odbyło się Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży. Poza zmaganiami z językowymi łamigłówkami odbyła się także konferencja "Aby język giętki”.

Tekst dyktanda opowiadał o zmaganiach z katarem, a został przygotowany przez nauczycielki języka polskiego Marię Pałkus, Karolinę Kochańczyk-Sieroń oraz Justynę Uchańską-Stasiak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu. To właśnie Poradnia jest głównym organizatorem tego cieszącego się dużą popularnością projektu.

- To już szósta edycja Miejskiego Dyktanda dla Dzieci i Młodzieży. Tym razem wzięło w nim udział 96 uczniów z tarnobrzeskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także kilku VIP-ów, czyli przedstawicieli władz miasta, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, a także dyrektor Szkoły Podstawowej numer 10 - mówi Iwona Szymczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu. - Uczniowie byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych.

W tym roku dyktando zostało poświęcone pamięci słynnego kronikarza Jana Długosza. Tekst nie opowiadał o Jędrzeju, jak w poprzednich latach, ale jego myślą przewodnią były zmagania z katarem. Po zakończeniu pisania komisja złożona z nauczycieli języka polskiego, a także pracowników Poradni sprawdzała skrupulatnie wszystkie prace. W tym czasie przeprowadzona została konferencja naukowa "Aby język giętki”, w trakcie której można było wysłuchać przemówień Renaty Domki oraz Sylwestra Łysiaka.

Wreszcie nadszedł moment wręczenia nagród najlepszym. Wśród uczniów klas IV-VI szkół podstawowych mistrzynią ortografii została Michalina Krakowiak. W klasach gimnazjalnych najmniej błędów popełniła Paulina Niedziałek, a w najstarszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce przypadło Katarzynie Powierży. - To moje czwarte miejskie dyktando. Zacięcie do języka polskiego mam po mamie, ale też bardzo lubię pisać oraz czytać. Największy kłopot miałam chyba z nazwami potraw, które na początku myślałam, że należy napisać w języku obcym. Ostatecznie uznałam, że użyję spolszczonej formy i był to dobry wybór, bo sprawdzałyśmy to z koleżankami po zakończeniu pisania - przyznaje mistrzyni ortografii w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Tradycyjnie wybrano również mistrza kaligrafii. Ten zaszczytny tytuł przypadł uczennicy Zespołu Szkół Społecznych numer 2 w Tarnobrzegu - Aleksandrze Wiórkiewicz. - Nie było specjalnych przygotowań do dyktanda - przyznaje mistrzyni.

Oceniano także prace lokalnych VIP-ów. Najmniej błędów popełniła Renata Domka. Była dziennikarka radiowa, a obecnie naczelnik Wydziału Promocji Sportu i Kultury w Urzędzie Miasta Tarnobrzega.

"Echo Dnia" jest patronem medialnym Miejskiego Dyktanda w Tarnobrzegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto