Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat skierniewicki drugi w Polsce w finansowym rankingu samorządów

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Wideo
od 16 lat
W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 roku powiat skierniewicki wśród 314 powiatów ziemskich uzyskał 2 lokatę. To ogromny sukces - podkreśla wicestarosta skierniewicki.
od 16 lat

Czym jest Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 roku podobnie jak te w latach ubiegłych przygotowany został przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu na podstawie sprawozdań składanych przez wszystkie samorządy do Regionalnych Izb Obrachunkowych. Przy konstruowaniu rankingu brane jest pod uwagę 7 wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. Według ekspertów tak dobrane wskaźniki przedstawiają obiektywnie sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.

Powiat skierniewicki wśród liderów gospodarności

Wśród 314 powiatów ziemskich na 2 miejscu rankingu w skali kraju uplasował się powiat skierniewicki. Obejmuje on swym zasięgiem 8 gmin wiejskich: Skierniewice, Nowy Kawęczyn, Maków, Lipce Reymontowskie, Godzianów, Głuchów, Słupię oraz Kowiesy i Bolimów – jedyną gminę miejsko-wiejską. W sumie w powiecie zamieszkuje około 39 tys. osób. Większość jego obszaru to tereny rolnicze.

Dla powiatu skierniewickiego tak wysoka lokata w rankingu to wielki sukces, tym bardziej, że jednym z kryteriów branych pod uwagę są nakłady poniesione na inwestycje. Te w 2022 roku dzięki pozyskanym dofinansowaniom były rekordowe. Przy budżecie w wysokości około 50 mln zł wyniosły blisko 30 mln. zł

- Ten ranking pokazuje jak dana jednostka samorządu gospodaruje się otrzymanymi dotacjami i subwencjami. Wszystkie te współczynniki przeliczane są na liczbę mieszkańców – mówi Tadeusz Grotkowski, wicestarosta skierniewicki. - Od pewnego czasu już utrzymywaliśmy się w czołówce. W 2020 roku, byliśmy najlepsi w województwie i zajęliśmy 14 miejsce, w 21 roku – 16. Dla nas zajęcie drugiego miejsca w Polsce jest sukcesem praktycznie nie do powtórzenia, gdyż musi się zbiec wiele czynników, by ten wynik był aż tak dobry.

Wicestarosta skierniewicki podkreśla, że tak dobrego wyniku nie dałoby się osiągnąć bez wysiłku pracowników starostwa oraz współpracy z radą powiatu oraz gminami i liczy, że dobra opinia o powiecie może pomóc przyciągnąć inwestorów.

- Wśród przedsiębiorców też się zapala taka lampka, że skoro powiat jest wysoko w rankingu to znaczy, że tam dobrze rządzą, nie utrudniają, jest możliwość rozwoju, jest możliwość inwestycji. To może jedynie zachęcać do współpracy – dodaje Tadeusz Grotkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto