MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo pracownika do 5 dni urlopu, który nie może być odmówiony. Jaki to urlop?

redpp
Nowe przepisy, które weszły w życie w zeszłym roku, w Kodeksie Pracy wprowadziły pięć dni dodatkowego urlopu. Tzw. urlop opiekuńczy, bo o nim mowa przysługuje wybranej grupie osób. Pracodawca nie może odmówić jego przyznania - a co, jeśli nie wykorzystamy dni wolnych?
Nowe przepisy, które weszły w życie w zeszłym roku, w Kodeksie Pracy wprowadziły pięć dni dodatkowego urlopu. Tzw. urlop opiekuńczy, bo o nim mowa przysługuje wybranej grupie osób. Pracodawca nie może odmówić jego przyznania - a co, jeśli nie wykorzystamy dni wolnych? Pixabay
Nowe przepisy, które weszły w życie w zeszłym roku, w Kodeksie Pracy wprowadziły pięć dni dodatkowego urlopu. Tzw. urlop opiekuńczy, bo o nim mowa przysługuje wybranej grupie osób. Pracodawca nie może odmówić jego przyznania - a co, jeśli nie wykorzystamy dni wolnych? Zobaczcie szczegóły!

Spis treści

Jak długi urlop roczny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jest on przyznawany każdego roku w wymiarze 20 lub 26 dni kalendarzowych. Co więcej, w przypadku niewykorzystania wszystkich dni wolnych, przechodzą one na kolejny rok i wtedy muszą być wykorzystane do końca września.

Najważniejsze zasady urlopu opiekuńczego

Urlop opiekuńczy został wprowadzony przepisami w roku ubiegłym. Jest on przyznawany w celu zaspokojenia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny, lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która jednocześnie wymaga wsparcia lub opieki w związku z poważnymi względami medycznymi.

Czy dni wolne przejdą na kolejny rok?

Kluczowe jest to, że o ile w zwykłym urlopie niewykorzystane dni przechodzą na rok kolejny, inaczej wygląda sytuacja urlopu wypoczynkowego. Tu dni wolne nie przechodzą na kolejny rok, ale oczywiście z każdym nowym rokiem resetuje się pula dni wolnych do wykorzystania w związku z urlopem opiekuńczym.

Jak można wykorzystać urlop opiekuńczy?

Na urlopie opiekuńczym można przebywać przez 5 dni łącznie, ale można też wykorzystać go w częściach. Jednocześnie za przebywanie na tym urlopie pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie.

Czy urlop opiekuńczy może być zablokowany?

Istotne jest to, że urlop opiekuńczy jest niezależny od wymiaru urlopu wypoczynkowego - to oznacza, że nie ma on wpływu na skrócenie przysługujących 20 lub 26 dni urlopu. Co ważne, pracodawca nie ma prawa odmówić urlopu opiekuńczego pracownikowi - nie może również żądać okazania dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki.

Urlop "z powodu działania siły wyższej"

Podobnym, choć nieco innym zwolnieniem od pracy jest tzw. działanie z powodu działania siły wyższej. Tu przysługuje pracownikowi czas 2 dni lub 16 godzin i dotyczy to pilnych spraw wynikających z choroby, lub wypadku w rodzinie. To nie jest uznawane za część urlopu wychowawczego - ten bowiem jest z ogólnej puli urlopu wypoczynkowego. Co istotne w przypadku siły wyższej można również wykorzystać urlop na żądanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nowy etap wojny. Pierwszy ukraiński nalot na Rosję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Prawo pracownika do 5 dni urlopu, który nie może być odmówiony. Jaki to urlop? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto