Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krasnystaw: Obchody 17. września w Areszcie Śledczym

KS
17 września w Krasnymstawie odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą napaści wojsk sowieckich na Polskę. Pracownicy AŚ uczcili pamięć o naczelniku Julianie Kłobukowskim.
17 września w Krasnymstawie odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą napaści wojsk sowieckich na Polskę. Pracownicy AŚ uczcili pamięć o naczelniku Julianie Kłobukowskim. AŚ w Krasnymstawie
17 września w Krasnymstawie odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą napaści wojsk sowieckich na Polskę. Pracownicy AŚ uczcili pamięć o naczelniku Julianie Kłobukowskim.

– Dla funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Krasnymstawie wydarzenie miało szczególną rangę, ponieważ podczas obchodów zasadzono Dąb Katyński w hołdzie komisarzowi Julianowi Kłobukowskiemu, naczelnikowi krasnostawskiego Aresztu Śledczego w latach 1936 – 1939 r. – informuje Anna Wasilewska, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Krasnymstawie.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, poczty sztandarowe, władze samorządowe miasta i powiatu krasnostawskiego, dyrektorzy miejskich i powiatowych instytucji publicznych oraz młodzież szkolna.

Najpierw złożono wieńce przy krzyżu upamiętniającym ofiary zbrodni komunistycznych w Krasnymstawie. Później po mszy św. w intencji ofiar represji sowieckich, mjr Andrzej Rabczewski, dyrektor Aresztu Śledczego w Krasnymstawie wraz z zastępcą mjr Dariuszem Bernatem, wspólnie zasadzili pamiątkowy dąb katyński. Drzewo posadzono w ogrodzie Jana Pawła II.

Komisarz Julian Kłobukowski, urodził się 15 maja 1895 r. w Warszawie. Zarządzanie krasnostawską jednostką rozpoczął w roku 1936. Z inicjatywy komisarza Kłobukowskiego, przeprowadzono rozbudowę budynku administracji. Dzięki temu wygospodarowano kilka wolnych pomieszczeń, które następnie zaadaptowano na cele mieszkalne dla stłoczonych więźniów. Po wybuchu II Wojny Światowej, w pierwszych dniach września 1939 roku, doprowadzono do krasnostawskiej jednostki grupę ponad 100 groźnych przestępców z ewakuowanego więzienia specjalnego na Św. Krzyżu. Rankiem 17 września '39 r. załoga krasnostawskiej jednostki otrzymała rozkaz opuszczenia jego murów na wypadek, gdyby miasto opanowali Niemcy. Pozbawieni nadzoru więźniowie rozbili więzienne kraty i uwolnili się. W tym czasie toczyły się już walki o Krasnystaw. Dalsze losy straży więziennej są nieznane. Po ewakuacji Rosjanie aresztowali naczelnika wiezienia gdzieś na przedmieściach Krasnegostawu. Następnie został przetransportowany do obozu jenieckiego w Kozielsku. Zginął, zamordowany strzałem w tył głowy, wiosną 1940 r. w Katyniu. Jego ciało zostało zidentyfikowane podczas ekshumacji kierowanej na zlecenie Niemców w 1943 r.

– O uroczystą oprawę muzyczną podczas obchodów zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasnostawskiego Domu Kultury – dodaje Wasilewska.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto