Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku Izbica będzie miastem i zyska szanse na rozwój. Milejów i Wojsławice też chcą uzyskać prawa miejskie

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
fot. arch. UG Izbica
Po ponad 150 latach Izbica w powiecie krasnostawskim odzyska prawa miejskie. Stanie się to dokładnie 1 stycznia 2022 r. Tym samym Izbica znajdzie sie w gronie 10 miejscowości w Polsce, które od nowego roku staną się miastami. O prawa miejskie starają się również Wojsławice w pow. chełmskim i Milejów w pow. łęczyńskim.

Izbica przygotowuje się do bycia miastem w związku z tym podczas ostatniej sesji radni zmienili statut gminy, który będzie obowiązywać od przyszłego roku. W statucie znalazły się m.in. zapisy, że będzie to gmina miejsko-wiejska, a nie wiejska oraz że dotychczasowy wójt będzie burmistrzem.

- Poza wymianą urzędowych szyldów i pieczątek zmiana statusu nie będzie się wiązać z żadnymi kosztami dla mieszkańców. Inne będą za to m.in. możliwości korzystania ze środków zewnętrznych, w tym dotacji unijnych i szanse na rozwój. Ponadto to większy prestiż dla Izbicy, dla młodzieży i zachęta dla inwestorów, którzy chętniej decydują się na działanie w miastach - podkreśla Jerzy Lewczuk wójt gminy Izbica.

Jednocześnie wójt przypomina, że Izbica była miastem w latach 1750 - 1869 roku, ale straciła prawa miejskie w wyniku represji po Powstaniu Styczniowym.

We wniosku o przywrócenie praw miejskich zwrócono szczególną uwagę na walory historyczno-kulturowe, obecną strukturę społeczno-gospodarczą i oczekiwania mieszkańców. W konsultacjach, poprzedzających starania o przywrócenie praw miejskich, wzięła udział prawie 25 procent mieszkańców, z czego ponad 76 procent poparło taki wniosek.

- Moim zdaniem Izbica niewiele zyska jako miasto, gdyż nie ma zakładów pracy, a w dalszej perspektywie mieszkańcy mogą stracić, kiedy wzrosną podatki. Jedyną przesłanką historyczną jest fakt, że Izbica kiedyś była miastem - mówi jeden z mieszkańców Izbicy.

Izbica jest spokojną osadą położona nad malowniczym Wieprzem. Na jej terenie mieści się Urząd Gminy, poczta, bank, apteka, lecznica weterynaryjna, a także prywatne sklepy i punkty usługowe. Ponadto na rynku znajduje się pomnik Jana Karskiego, legendarnego kuriera i emisariusza politycznego, który w czasie wojny przekazywał Amerykanom i Brytyjczykom informacje o tym, co dzieje się w okupowanej Polsce. Od 2008 roku niemiecka gmina Winterlingen jest gminą partnerską Izbicy.

Milejów i Wojsławice też chcą być miastami
Osada Milejów liczy około 3 tys. mieszkańców, nigdy nie była miastem, ale to może się zmienić w 2023 roku. Uchwała intencyjna w sprawie rozpoczęcia procedury nadania miejscowości Milejów statusu miasta została przyjęta przez radę gminy Milejów. Teraz rozpoczną się konsultacje społeczne i swoją opinię wydadzą mieszkańcy.

– Milejów osada to duża miejscowość. Jeżeli zostanie miastem z pewnością wzrośnie prestiż naszej miejscowości. Mieszkańcy obawiają się wzrostu podatków, ale te na pewno nie wzrosną – mówi Zofia Tchurzewska sekretarz Urzędu Gminy Milejów.

Milejów mógłby zostać miastem od 1 stycznia 2023 roku. Byłoby to drugie – po Łęcznej – miasto w powiecie łęczyńskim.

O prawa miejskie będą zabiegać również Wojsławice, w pow. chełmskim. Wojsławice prawa miejskie uzyskały w 1440 roku. Utraciły je w 1863 roku.

– Przed nami dużo pracy. Żeby starać się o odzyskanie praw miejskich, musimy się do tego przygotować. Przede wszystkim chcemy poprawiające naszą infrastrukturę. Jako miasto zyskamy nie tylko na prestiżu – uważa Henryk Gołębiowski wójt gminy Wojsławice. – Zwiększymy swoje możliwości inwestycyjne, łatwiej będzie można przekształcić działki rolne w budowlane, jednym słowem mieszkańcy na tym nie stracą, a zyskają.

Co Siedliszcze zyskało jako miasto?
Siedliszcze prawa miejskie odzyskało w styczniu 2016 roku.

- Siedliszcze zmieniło swój wygląd w ostatnich latach. Dzięki temu, że zostaliśmy miastem mamy nowy posterunek policji, utrzymaliśmy też placówkę poczty, wybudowaliśmy nowe parkingi, planujemy też przebudowę centrum miasteczka - wylicza Tomasz Szczepaniak sekretarz gminy Siedliszcze. - W swoich granicach Siedliszcze dysponuje przewidzianymi pod zabudowę gruntami nawet III klasy. Do tej pory wyłączanie ich z produkcji rolnej pod względem administracyjnym było skomplikowane i kosztowne. Jako miasto takich problemów nie mamy.

Zobacz w naszej galerii jak wygląda Izbica z lotu ptaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto