Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proceder dzikich wysypisk śmieci kwitnie i stanowi poważny problem w Chełmie

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Tony odpadów zebrali ostatnio pracownicy Zakładu Oczyszczania Miasta z miejskich terenów zielonych położonych przy ul. 15 sierpnia w Chełmie, w bezpośrednim sąsiedztwie ogródków działkowych i garaży.

Chociaż wyrzucanie odpadów w dowolnych miejscach podlega odpowiedzialności karnej, to jednak mimo to wciąż zalegają one w lasach, przydrożnych rowach, parkach i na polach.

- Pomimo, że obowiązująca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości oraz zarządców terenu obowiązek dbania o czystość i porządek na terenie nieruchomości, to proceder nowych nielegalnych wysypisk śmieci kwitnie nadal i stanowi poważny problem w Chełmie - informują pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie.

Warto pamiętać, że dzikie składowiska to miejsca niezabezpieczone i nieprzystosowane do pełnienia funkcji składowisk odpadów, przez co stanowią realne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także zdrowia ludzi. Odpady gromadzone w miejscach do tego nieprzeznaczonych nie są oddzielone od podłoża żadną warstwą ani materiałem izolacyjnym. Do gleby przenikają substancje toksyczne, które pod wpływem m.in. opadów atmosferycznych, przedostają się do głębszych warstw.

- Trudno zrozumieć takie nieodpowiedzialne działanie mieszkańców naszego miasta, tym bardziej, że odpady problemowe mogą oni bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - podkreślają pracownicy MPGK w Chełmie.

Drugie życie starych opon

Wśród śmieci na dzikich wysypiskach, często znajdują się zużyte opony, które absolutnie nie można wyrzucać. Zużyte opony, po przekazaniu w odpowiednie miejsca, mogą zostać wykorzystane na różne sposoby, głownie poprzez recykling materiałowy, odzysk energetyczny, lub bieżnikowanie.

Rozdrobnione opony pozwalają na uzyskanie granulatu, który może zostać wykorzystany do produkcji innych produktów gumowych: wycieraczek i dywaników samochodowych, nawierzchni boisk i placów zabaw, a także przy budowie dróg czy podkładów kolejowych.

Popularne, alternatywne zastosowanie starych opon, to m.in.: na torach gokartowych - mogą służyć jako ściany pochłaniające uderzenia wjeżdżających w nie pojazdów, w przydomowych ogrodach jako doniczki czy kwietniki, a także jako siedziska huśtawek dla dzieci.

Gdzie oddać zużyte opony ?

Prawidłowa utylizacja opon jest możliwa dzięki przekazaniu zużytych egzemplarzy we właściwe miejsca:

  • stare ogumienie można zostawić w zakładzie wulkanizacyjnym podczas wymiany na nowe, mimo braku obowiązku wiele z warsztatów oferuje taką możliwość za darmo, lub za drobną opłatą,
  • opony można oddać nieodpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK),
  • duże partie ogumienia można przekazać do Centrum Utylizacji Opon (CUO).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto