Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Surhów. 70 lat Domu Pomocy Społecznej - Zdjęcia

materiał starostwa, opr. P J
materiał Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie
Dom Pomocy Społecznej w Surhowie obchodził 70-lecie swojej działalności.

Uroczystość rozpoczęła msza św. polowa celebrowana przez księży proboszczów Edwarda Łatkę
z Surhowa i Romana Skowrona z Krasnegostawu, w której uczestniczyli także podopieczni surhowskiego DPS-u. Oprawę muzyczną stanowiły występy scholi pod kierunkiem pani Jadwigi Litkowskiej.

Po mszy świętej dyrektor DPS - Monika Łukasik powitała zaproszonych gości i wyraziła swoje zadowolenie, że wszyscy znaleźli czas, aby zawitać do Surhowa. Dziękowała również sponsorom, dzięki którym jubileusz mógł mieć właściwą rangę.

Z prezentacji multimedialnej, przygotowanej specjalnie na tę okazję, goście poznali historię placówki.

Za początek jej istnienia w Surhowie uważa się jesień 1946 roku, kiedy to w zwolnionych pomieszczeniach pałacu w Surhowie, za zgodą Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie utworzono Państwowy Zakład Specjalny dla Nieuleczalnie Chorych.

Przebywali w nim ludzie o różnych schorzeniach i w różnym wieku: młodzi i starzy, głuchoniemi, sparaliżowani i upośledzeni umysłowo, łącznie w liczbie 50 pensjonariuszy. Warunki bytowe w pałacu były surowe i bardzo trudne. Z ubóstwem wnętrz i łóżkami kontrastowały polichromie na ścianach i sufitach, przedstawiające wydarzenia z historii Polski. Dyrektorem został wówczas Stefan Sałata.

Historia Domu Pomocy Społecznej w Surhowie ściśle związana jest z Zespołem Pałacowo – Parkowym Cieszkowskich w Surhowie. O właścicielu pałacu Auguście Cieszkowskim opowiadali Ewa i Włodzimierz Buczyńscy, którzy przybyli na tę okoliczność z Wielkopolski.

Obecnie DPS w Surhowie to już zupełnie inne realia. Spełnia wszystkie standardy. Jego mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach kulturalno – oświatowych, zajęciach terapeutycznych oraz rozwijania aktywności społecznej. Jedną z najbardziej lubianych form spędzania wolnego czasu są wycieczki krajoznawcze.

W ostatnich latach pokoje mieszkalne zyskały nowe oblicze, aby mieszkańcy mogli czuć się bardziej komfortowo. Wymienione zostały firanki, a ściany pomalowano na wybrane przez mieszkańców kolory. Zakupiono nowe łóżka rehabilitacyjne dla najbardziej potrzebujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto