Sześć popiersi "Ojców Niepodległości" stanęło na skwerze w Krasnymstawie. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Popiersia „Ojców Niepodległości” stanęły na skwerze przy ul. Zielonej w Krasnymstawie.
Popiersia „Ojców Niepodległości” stanęły na skwerze przy ul. Zielonej w Krasnymstawie. Juliusz Stachira
Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości w Krasnymstawie uczczono w szczególny sposób. Zostały zainaugurowane odsłonięciem popiersi „Ojców Niepodległości” na skwerze przy ul. Zielonej, gdzie znajduje się patriotyczny mural.

Na nowo postałym Skwerze Niepodległości ustawionych zostało sześć popiersi

Trzy z nich odnoszą się do Ojców Niepodległości, czyli Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Z drugiej strony stanęły rzeźby rotmistrza Witolda Pileckiego, oraz osób, które walczyły i zginęły z rąk okupanta, a były związane z Ziemią Krasnostawską. Są to: Stanisław Sokołowski – bohaterski dowódca oddziału Batalionów Chłopskich i błogosławiony ksiądz Zygmunt Pisarski, obecnie patron Krasnegostawu.

Wizerunki Ojców Niepodległości zostały sfinansowane przez władze samorządowe - Józef Piłsudski przez Urząd Miasta w Krasnymstawie, Ignacy Jan Paderewski przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz Roman Dmowski przez poseł na Sejm Teresę Hałas.

Figura bł. ks. Zygmunta Pisarskiego została ofiarowana przez proboszczów wszystkich krasnostawskich parafii. Pozostałe popiersia - rtm. Witolda Pileckiego oraz mjr. Stanisława Sokołowskiego sfinansowane zostały przez fundację Orlen, oraz z wkładu własnego Stowarzyszenia Narodowy Krasnystaw oraz Odra - Niemen.

Figury zostały poświęcone przez ks. dziekana Jarosława Wójcika. Mirosław Iwańczyk odczytał też wiersze o polskich bohaterach, uwiecznionych w postumentach na skwerze.

Następnie uczestnicy przemaszerowali do Ronda Jezuickiego, gdzie uroczyście poświęcono i wciągnięto flagę państwową na maszt, po czym wszyscy udali się do kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny.

Po mszy o godz. 13.30 na rynku miejskim odbył się apel poległych. Ceremoniał wojskowy przeprowadzony został z udziałem żołnierzy z 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Na zakończenie odbył się „Krasnostawski Przejazd Niepodległościowy”, w którym czestniczyły zabytkowe jednoślady i samochody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie