Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dwór w Siennicy Różanej odzyskał swój urok. Zobacz zdjęcia

Juliusz Stachira
Zakończył się remont zabytkowego Dworku Poletyłów w Siennicy Różanej z XVIII w. Całkowity koszt remontu, który trwał 2 lata, wyniósł 3 mln. 700 tys. zł. Prace prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków obejmowały sam budynek oraz jego otoczenie.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w dworku mieściła się szkoła podstawowa. Teraz, po remoncie obiekt będzie służył wszystkim jako ośrodek upowszechniania kultury. Na parterze będzie sala koncertowa do której zakupiono już fortepian, a obok sala klubowa z kawiarnią. Za nią, również na parterze urządzana jest sala poświęcona historii gminy, tej przedwojennej i najnowszej. W przygotowaniu jest ekspozycja upamiętniająca wójtów gminy Siennica Różana. Osobną pozycją będzie ekspozycja przedstawiająca siennickich parlamentarzystów.

W różnych okresach historycznych, Ziemię Siennicką reprezentowali w Polskim Parlamencie, posłowie, obywatele tej ziemi. Mikołaj Rej, od 1531 roku współwłaściciel Siennicy Różanej, jako pierwszy reprezentował interesy Ziemi Siennickiej. Mikołaj Sienicki, herbu Bończa był posłem na Sejm w latach 1550 – 1575, oraz wielokrotnym jego marszałkiem. Piotr Palonka, poseł na Sejm RP I i II kadencji, był też znanym działaczem PSL „Wyzwolenie”. Halina Zielińska była posłanką na Sejm PRL VI kadencji (1972 -76), zasiadała też w sejmowej Komisji Kultury i Sztuki.

Na piętrze budynku umieszczona zostanie Galeria Sztuki Współczesnej. Na początek będą tu wystawiane prace Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego z Krakowa. Artysta przekazał nieodpłatnie tworzącej się kolekcji swoje rzeźby, obrazy i medale. Obok sali wystawowej będzie sala, w której prowadzone będą warsztaty plastyczne dla młodzieży.

Obecny dwór powstał w drugiej połowie XIX wieku. Wybudował go ostatni dziedzic z rodu Poletyłów, Aureli. Od początku nie była to budowla imponująca rozmiarem czy przepychem mimo późniejszej modernizacji i rozbudowie. Za czasów Aurelego urządzono od nowa park dworski jako modny w tamtych czasach park krajobrazowy. Do dziś zachowały się stare drzewa, między innymi; lipy drobnolistne, dąb szypułkowy, sosny wejmutki, jesion wysmukły. Park z czasem uległ degradacji, szczególnie przy budowie budynku szkoły podstawowej. W najbliższym czasie planowana jest rewitalizacja parku, tak żeby całość tworzyła prawdziwy zespół parkowo dworski.

Podczas remontu dworu odkryto stylowe, dobrze zachowane piwnice dworskie. Niestety, na ich odrestaurowanie zabrakło w tym momencie pieniędzy. Sprawa piwnic pozostaje wyzwaniem na przyszłość.

Trwają prace przy meblowaniu i urządzaniu wnętrz. Obiekt ma być gotowy we wrześniu. Na wrzesień planowane jest uroczyste otwarcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto