18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11-letnia Zofia z Krasnegostawu wygrała konkurs Galileo. Jej imieniem nazwą satelitę

BW
Zosia Ćwir ze statuetką satelity nazwanej jej imieniem
Zosia Ćwir ze statuetką satelity nazwanej jej imieniem archiwum prywatne
Polski satelita, który zostanie wysłany na orbitę w ramach europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo ma już nowe imię. Będzie nazywał się Zofia, na cześć Zofii Ćwir z Krasnegostawu.

Jedenastolatka jest laureatką konkursu plastycznego Galileo, organizowanego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do tematu "Kosmos i aeronautyka" Gotową pracę należało zeskanować lub sfotografować i wysłać w dniach 1 września- 15 listopada na konkurs.

Nagrodą w konkursie było nazwanie imieniem zwycięzcy jednego z satelitów. Wyniki zostały ogłoszone w poniedziałek. Zosia odbierała nagrodę w Warszawie, z rąk Ewy Synowiec, dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - Serdecznie gratuluję Zosi przygotowania tak wspaniałej pracy, która wpisuje się także w działania Komisji Europejskiej - mówiła Ewa Synowiec.
Dziewczynka otrzymała dyplom i statuetkę przedstawiającą satelitę, który zostanie nazwany jej imieniem.

- Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać, bo do ostatniej chwili nie wierzyłam, że moja praca zostanie wybrana- mówi Zosia. - A niektóre moje koleżanki nadal nie wierzą, że się udało.

Do konkursu Galileo w Polsce zgłoszono ponad 800 prac dzieci w wieku 9- 11 lat. Jury w składzie aktorki Aleksandry Radwańskiej, malarki Teresy Starzec, oraz astronoma Igora Soszyńskiego uznało, że na nagrodę zasługuje praca Zosi. - Byłem zaskoczony dojrzałością i wiedzą tak młodej autorki na temat kosmosu. Na jej pracy widać gwiazdy, komety, planety… Dla mnie jako naukowca to wielka nadzieja, że kiedyś tacy młodzi ludzie jak Zosia być może zechcą studiować astronomię - mówił astronom, dr Igor Soszyński. Jego koleżanki z jury - aktorka Aleksandra Radwańska i malarka Teresa Starzec zwróciły uwagę na dojrzałą technikę plastyczną, świeżość i inwencję twórczą pracy.

Satelita "Zofia" razem z 26 innymi satelitami operacyjnymi i 3 satelitami zapasowymi zostanie umieszczony na orbitach okołoziemskich. Program Galileo, w ramach których wysyłane są satelity ma pomóc Europie pozostać w czołówce na polu technologii związanych z przestrzenią kosmiczną, zapewnić Europejczykom dostęp do nawigacji satelitarnej niezależny od obecnie istniejących systemów - amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS. System ten ma być użyteczny w lotnictwie, zarządzaniu transportem, czy w aplikacjach do telefonów komórkowych.

Satelity operacyjne programu Galileo będą wysyłane etapami począwszy od 2011 roku aż do stworzenia kompletnej sieci, planowanego obecnie na 2018 rok.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto