MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Siennica Różana. Leszek Proskura będzie wójtem dziewiątą kadencję. Nadal jest skromnym człowiekiem

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Leszek Proskura od 34 lat jest wójtem gminy Siennica Różana. Został wybrany na dziewiątą kadencję.
Leszek Proskura od 34 lat jest wójtem gminy Siennica Różana. Został wybrany na dziewiątą kadencję. nadesłane
Leszek Proskura od 34 lat jest wójtem gminy Siennica Różana. Został wybrany na dziewiątą kadencję. To najdłużej urzędujący wójt w powiecie krasnostawskim. Znalazł się też w gronie 74 włodarzy w Polsce, pełniących swoje funkcje od ośmiu kadencji, uhonorowanych podczas uroczystości w Senacie. W tegorocznych wyborach nie miał kontrkandydata, a w głosowaniu za jego pozostaniem na tym stanowisku opowiedziało się aż 84,28 procent wyborców.

- Kiedy rozpoczynałem pierwszą kadencję w 1990 roku byłem nieśmiały i przestraszony, czy dam radę i nie zawiodę zaufania. Wtedy wójta wybierała rada gminy. Od początku należałem do PSL. Przed wyborami towarzysze z SLD jeździli do wszystkich radnych z PSL s Siennicy Różanej i namawiali ich, żeby nie wybrali mnie na wójta. Okazało się, że przyniosło to odwrotny skutek. Radni postawili jednak na mnie - wspomina Leszek Proskura wójt gminy Siennica Różana.

Jest niezwykle skromnym człowiekiem. W ciągu tych minionych 34 nie robił nigdy kampanii wyborczej. Nie wywieszał plakatów i banerów wyborczych ze swoim wizerunkiem. Co ciekawe nie ma go nawet na Facebooku, bo jak mówi chce zachować trochę prywatności. Jak podkreśla to mieszkańcy Siennicy Różanej oceniają jego pracę i żadna kampania nic nie pomoże.

- Zawsze mówiłem, że jeżeli dobrze pracuję na rzecz mieszkańców mojej gminy, to mieszkańcy to docenią, a jeżeli źle to na mnie nie zagłosują. Dlatego nigdy nie robiłem kampanii wyborczej, nawet wtedy kiedy miałem kontrkandydatów, a poparcie i tak miałem w granicach 70 proc. - mówi Leszek Proskura.

Dzisiaj trudno mu uwierzyć, że ten czas tak szybko minął.

- Pełnienie tej funkcji przez tak długi okres to dla mnie ogromny zaszczyt i potwierdzenie, że nasi mieszkańcy doceniają pracę na rzecz gminy. Ważna jest zgoda i zrozumienie również w radzie gminy. Aż przez 7 kadencji przewodniczącym rady gminy był Waldemar Nowosad, z którym wszystkim bardzo dobrze się współpracowało - podkreśla Leszek Proskura.

Wójt Proskura przyznaje, że liczył w tych wyborach na około 70-procentowe poparcie, dlatego wynik na poziomie prawie 84,28 procent jest dla niego miłym zaskoczeniem.

- Wynik głosowania potwierdza, że nasi mieszkańcy doceniają nie tylko moją pracę, ale również zaangażowanie pracowników urzędu gminy i radnych. Wierzę, że zgodnie pracować na rzecz lokalnej społeczności będziemy także w nowej radzie, w której na 15 radnych, aż 14 dostało się z naszego komitetu wyborczego (KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni - dop. red.). Część radnych kończącej się kadencji nie chciała już startować w wyborach, ale ich miejsce zajęli prawdziwi społecznicy, którzy tutaj nie tylko mieszkają, ale również angażują się w działalność społeczną - mówi Leszek Proskura.

Wójta chwalą mieszkańcy Siennicy Różanej.

- Zawsze chodziłem na wybory i głosowałem na naszego wójta Leszka Proskurę. To bardzo dobry wójt i bardzo dobry człowiek - mówi Arkadiusz Janicki z Siennicy Różanej. - Każdej gminie życzyłbym takiego wójta – dodaje.

Co chciałby jeszcze zrobić w tej kadencji wójt Leszek Proskura?

- Moim marzeniem jest zagospodarowanie obecnego zbiornika, na który potrzeba około 30 mln złotych. Pracujemy nad projektem, mam nadzieję, że uda się go zrealizować. Mieszkańcy i turyści będą mieli gdzie wypoczywać – mówi wójt Leszek Proskura.

Od początku swojego urzędowania wójt Leszek Proskura postawił na realizację programu inwestycji proekologicznych

Już w 1995 roku w ogólnopolskim konkursie organizowanym pod patronatem Prezydenta RP gmina Siennica Różana zajęła II miejsce uzyskując status najbardziej ekologicznej gminy województwa chełmskiego i w tym kierunku cały czas zmierza. Obecnie z sieci wodociągowej korzysta 95% mieszkańców, wszystkie miejscowości podłączone są do gazociągu, pracuje mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków, nowoczesne wysypisko śmieci, rozbudowuje się kanalizacja sanitarna, mieszkańcy korzystają z solarów, fotowoltaiki I pomp ciepła. Oczywiście budowane i remontowane są również drogi. Kwitnie też życie kulturalne w Siennicy Różanej skupione wokół Centrum Kultury I Dworu Sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto